Mám stroj! Jupiiii!
ÁÁÁno a je tu deň D. Už pár dni nedočkavo sledujete mail, kedy už …….
Kedy už konečne príde ten očakávaný text……
“ Vaša objednávka č.123 bola odovzdaná prepravcovi. “
A áno, denne nedočkavo vyzeráte kuriéra oknom alebo niekoľko krát denne vyvetráte vzduch v dome vo vchodových dverách.
Konečne sa vytúžená dodávka pomalým tempom blíži k Vášmu domu a Vy viete , že je to pre Vás. Keby to bola úradná zásielka zo sociálnej, zdravotnej poisťovne, alebo dokonca z daňového bola by tu rýchlosťou blesku.
Takto si nedočkavo hryziete nechty a prestupujete z nohy na nohu. Ale stroj konečne dorazil.
Nedočkavo otvoríte krabicu, vybalíte tony papierov kým sa dopracujete k nemu. K Vašej novej láske. Opatrne ho vyberiete z krabice, zbavíte polystyrénovo obalu a vystavíte na stôl alebo miesto vyhradeného len pre stroj.
A tu dnes končíme. 🙂
A necháte ho tak aspoň do druhého dňa. 🙂
Ja viééééééém. Vy ste už chceli, počuť zvuk motora, vyskúšať všetko čo ste si naštudovali na internete, rozstrihať tie stohy látok, čo ste naobjednávali spolu so strojom atď. Doplňte si samé čo všééétko ste si nachystali a predstavili. 🙂
Verte mi nepíšem, to len tak. Každý stroj,zariadenie, nie len šijací, by mal zostať a adaptovať sa na nové prostredie. Takže necháme stroj kľudne si vydýchnuť po strastiplnej ceste k Vám a ani v sklade u dodávateľa sa nemal asi najlepšie, takže mu doprajme trochu luxusu a vywellnesujme ho.
Necháme ho v kľude. 🙂
Deň 2.
Áno, už môžete. Hor sa k nemu. Viem, že ste nespali celú noc, tak Vás nebudem trápiť.
Navlečenie stroja.
Vrchná niť.
Pri predchádzajúcich článkoch sme si niečo povedali o viacerých strojoch. Nemusíte sa báť, že by každý stroj mal iný systém navliekanie. Každý z domácich strojov má ten istý spôsob navliekania. Takže je jedno či navliekate, Janome, Pfaff, Bobbin , Berninu a pod. ..
Dôležité pri navliekaní nití je, aby zapadli do prítlačných tanierikov, háčikov a pri spodnej aby bola správne vložená cievka. A samozrejme kvalita nití je tiež potrebná. To som vysvetlila tu.
Stroj navliekame podľa očíslovaných bodov na vrchu stroja. Na čo si dávame pozor je, aby bola nitka zapadnutá poriadne medzi tanierikmi a v háčikoch. V ďalšom článku rozpíšem viac.
Použila som môj stroj aj dcérin stroj, aby ste videli, že princíp navliekania je rovnaký aj pri vyšších radách strojov.
Takže to máme navlečenú vrchnú niť.
Spodná niť.
Ideme na spodnú.
Tu stroje rozdeľujeme podľa typu chápača.
Na, s horizontálnym alebo vertikálnym chápačom.
Horizontálny chápač.
Cievka sa vkladá do puzdra a to potom do stroja pod stehovou doskou.
Dávame pozor aby sa cievka s niťou vkladala do puzdra proti smeru hodinových ručičiek. To znamená , že niť v púzdre sa odvíja v proti smere.
Vertikálny chápač.
Je umiestnený na stehovej doske a tak isto cievku s niťou vkladáme tak, aby sa odvíjala v protismere hodinových ručičiek.
Tak trénujte a v nasledujúcom článku si ukážeme najčastejšie chyby, ktoré môžeme pri navliekaní urobiť a čo to spôsobí.
Na mojich kurzoch som zistila, že nestačí návod z krabice pri šijacom stroji. Áno, vysvetlí Vám ako navliecť niť vrchnú , spodnú, aj stehy ako čo kde prepínať a pod. Ale zabudnú na malé technické chyby, ktoré sa potom pri šití javia ako veľký prúser, vhodný zbaliť stroj a odviesť k najbližšiemu oprávarovi.
Tie čo ste boli na mojom kurze je to táto najčastejšia veta: „Táááák a teraz si spomenieme na prvú hodinu………!“. 🙂
P.S.